Prens Harry Irakta göreve gidiyor

Prens Harry Irakta göreve gidiyor
İngiliz tahtının üçüncü sıradaki varisi Prens Harry, mayısta komutan olarak Irak'a gidiyor.Abone ol

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, 22 yaşındaki Harry güneydeki liman kenti Basra'da konuşlanacak ve İran sınırında devriye görevinde bulunacak.

Prens Harry'nin İngiliz ordusunda teröristlerin hedefi olması korkusuna rağmen Irak'a gitmeye kararlı olduğu belirtil halı yıkama programı iyor.

İngiliz basınında bu yılın başında çıkan haberlerde, Prens Charles'ın ikinci oğlu Prens Harry'nin Mayıs 2007'de Basra'ya konuşlanacak 1'inci Mekanize Tugayı ile bu ülkeye gönderileceği ve büyük olasılıkla komutası altındaki askeri birliğiyle İran sınırında devriye gezeceği belirtilmişti.

Sandhurst Askeri Akademisi'ndeki eğitimini nisanda tamamlayacak olan Prens Harry'nin yakın arkadaşlarına, askeri operasyonlara katılmaya kararlı olduğunu ve kendisine mümkün olduğunca normal muamele yapılmasını, ateş hattından uzak tutulmamasını istediği ifade edilmişti.

"Prens Charles askeri yetkililerle temasta"

Prens Harry'nin bu isteğine karşın, Galler Prensi Charles ile danışma içinde bulunan askeri yetkililerin, Prens ve askerlerinin hayatını tehlikeye atmayı önleyecek bir plan yapmaya çalıştıkları haber veriliyor.

Askeri yetkililerin, Prens Harry'nin Irak'a gönderilmesinden sonra, güvenlik amacıyla medyanın bu konuda haber yapmamasını isteyecekleri de gelen bilgiler arasında. Prens Harry, nisanda eğitimini tamamlamasının ardından teğmen rütbesini alacak ve 11 askerle 4 hafif tankın komutasından sorumlu olacak.Kategori : DÜNYA