Uykusuzluk kadınları vuruyor

Uykusuzluk kadınları vuruyor
Uykusuzluk için doktora başvuran hastaların yüzde 80'i kadın.Peki bunun sebebi ne?Abone ol

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Barış Baklan "Uyku beynin işidir.Uykusuzluğun içinden ikincil nedenler çıkarıyoruz"dedi.

En fazla rastlanan uy seo nedir kusuzluk sebebinin tedavi edilememiş,açığa çıkmamış depresyon,anksiyete ve çatışmalar olduğunu ifade eden Prof.Dr.Baklan,bunun yanında demir eksikliği anemisi,B12 vitamini eksikliği,dopamin eksikliğiyle çalışma ve çevresel koşullar gibi birçok nedenin bu hastalığa yol açtığını belirtti.

Prof.Dr.Baklan Türkiye'de uykusuzluk şikayetiyle başvuran hastaların yüzde 80'inin kadınların oluşturduğunu belirterek şu bilgileri verdi:


"Türk kadınlarındaki uykusuzluk sorunu daha çok organik nedenlerden kaynaklanıyor.Bunun altında da erkeğe göre daha kötü beslenmesi nedeniyle demir eksikliği anemisi yatıyor.Türk kadınların demir eksikliği anemisi çoktur.Bu uykuyu rahatsız eden bir durumdur."


Bazı insanlara günde 4 saat,bazı insalara 12 saat uykunun yeterli geldiğini belirten Prof  Dr. Baklan gece bir seferde uyunan uykunun çok sağlıklı olduğu sözlerine ekledi.Kategori : SAĞLIK