Saddam teslim edildi mi?

Saddam teslim edildi mi?
Saddam'ın idamı ile ilgili bilmece sürüyor. Iraklı ve ABD'li yetkililerden konuyla ilgili çelişkili ifadeler geliyor.Abone ol

Hakkındaki idam cezası onanan Saddam Hüseyin'in cezasının infazının ne zaman yapılacağı ve Saddam'ın idam edilmek üzere Irakılı yetkililere teslim edilip edilmediği konusunda çelişkili açıklamalar yapılıyor.

İdam cezasını onaylayan temyiz mahkemesi yargıçlarından Münir Haddad, Saddam'ın ''bugün ya da yarın idam edileceğini'' söyledi. Saddam Hüseyin'in, adının açıklanmasını istemeyen avukatlarından biri de, Saddam'ın, cumartesi günü sabaha karşı idam edileceğini bildirdi meme kucultme .

Iraklı üst düzey bir yetkili, Saddam Hüseyin'in birkaç saat içinde idam edilebileceğini belirtirken, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin danışmanlarından Sami El Askari, Saddam'ın, bu sabaha karşı ya da Kurban Bayramı'nın bittiği perşembe günü idam edileceğini söyledi.

Bazı başka Iraklı kaynaklar da, infaz tarihinin Kurban Bayramı'nın başlayacak olması nedeniyle 1 hafta kadar ertelenebileceği kaydettiler. Bu arada infaz kararının, Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından imzalandığı bildirildi. Iraklı bir hükümet yetkilisi de açıklamasında, Irak'ın devrik lideri Saddam'ın ne zaman idam edileceğine karar vermek için Iraklı ve ABD'li yetkililerin bir toplantı yapacağını söyledi. Yetkili, toplantının TSİ 21.00 civarında başlayacağını bildirdi.

SADDAM TESLİM EDİLDİ Mİ?

Öte yandan Saddam'ın ABD'liler tarafından Iraklılar'a teslim edilip edilmediği konusunda da çelişkili açıklamalar geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, hakkındaki idam kararının infazını bekleyen Saddam Hüseyin'in, halen ABD'nin gözetiminde olduğunu açıkladı.

Bağdat'taki ABD'li bir yetkili de, Saddam Hüseyin'in Iraklı yetkililere teslim edilmediğini, halen ABD'lilerin gözetiminde olduğunu söyledi.

Saddam'ın savunma ekibinin başındaki avukat Halil el Duleymi ise ABD'li yetkililerin Saddam'ı Iraklılar'a teslim ettiğini bildirdi. Saddam'ın savunma ekibi tarafından yapılan açıklamada da, devrik devlet başkanının Iraklılar'a teslim edildiği belirtilerek, cezanın infazının durdurulması çağrısında bulunuldu.
Saddam'ın Iraklılar'ın gözetimine verilmesinin, infazın önündeki son adım olduğu belirtiliyor. Bu arada ABD Savunma Bakanlığı, ABD güçlerinin, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin ardından şiddet olaylarının patlamasına karşı hazırlıklı olduklarını açıkladı.Kategori : DÜNYA