Sabancıdan büyüme hedefi

Sabancıdan büyüme hedefi
Sabancı'nın tepe ismi Güler Sabancı, 2006 yılı sonu itibarıyla topluluğun büyüme hedefini açıkladı.Abone ol

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 2006 yılı sonu itibarıyla topluluğun kombine ciro rakamının 21,8 milyar YTL olacağını tahmin ettiklerini, 2007 yılında ise ciroda yaklaşık yüzde 15'lik bir büyüme beklentileri olduğunu bildirdi.

Sabancı, 2006 yılı değerlendirmesi ve 2007 beklentilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl Türkiye'de yaşanan dalgalanmalara işaret ederek, bu test karşısında Türk ekonomisinin başarılı bir sınav verdiğini vurguladı.

Cari açığın 2006'da artarak devam ettiğine değinen Sabancı, yıl sonu enflasyon sapmasının dalgalanma da dikkate alındığında normal olduğunu ifade etti. Güler Sabancı, 2007 yılı için yüzde 4 olarak ortaya konan hedefin biraz iddialı olduğunu düşünmekle birlikte, bu düze liposuction yi Merkez Bankasının enflasyonla mücadelede kararlılığını göstermesi açısından doğru bulduğunu kaydetti.

Söz konusu iki konu dışında Türk ekonomisinin 2006 yılını başarıyla tamamladığını, ekonomi yönetiminde 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler nedeniyle bir gevşeme olmayacağına inandığını dile getiren Sabancı, dünyadaki yavaşlamaya da paralel olarak büyümenin bir miktar yavaşlayarak yüzde 5 civarında, enflasyonun ise 2006 yılı enflasyonunun altında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Sabancı Holdingin İMKB'de işlem gören Türkiye'nin en değerli holdingi olduğunu vurgulayan Güler Sabancı, şunları kaydetti:

''Bankamız Akbank, Türkiye'nin en değerli şirketidir. Bunu söylemekten gurur duyuyorum. 2006 yılı Sabancı Holding açısından ise son derece verimli ve karlı bir yıl olmuştur. İlk 9 aydaki ciromuz 2005 yılının aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 12 milyar 625 milyon YTL'ye yükselmiştir. Yine bu yılın ilk 9 ayındaki karımız 419 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. Sabancı Holdingin varlıkları ise 30 Eylül 2006 tarihi itibarıyla toplam 67 milyar 106 milyon YTL, özkaynakları ise 6 milyar 777 milyon YTL'dir.''

Güler Sabancı, Sabancı Holding olarak hedeflerinden birinin de 2010 yılında Türkiye elektrik enerjisi pazarında üretim ve dağıtım anlamında yüzde 15'lik bir paya ulaşmak olduğunu söyledi.

Sabancı, holding açısından 2006 yılının en önemli gelişmesinin Akbank ile Citibank ortaklığı olduğunu vurguladı.

2006 yılı sonu itibarıyla topluluğun kombine ciro rakamının 21,8 milyar YTL olacağını tahmin ettiklerini belirten Sabancı, şöyle devam etti:

''Bu bir önceki yıla göre yüzde 19'luk bir büyümeye işaret etmektedir. Yine kombine rakamlarla net kar beklentimiz 2,4 milyar YTL'dir. 2007 yılında ise ciroda yaklaşık yüzde 15'lik bir büyüme beklentimiz mevcuttur. 2007, Sabancı Holdingin karlılığını artırarak devam edeceği, çalışanlarına, müşterilerine, yatırımcılarına ve iş ortaklarına değer yaratacağı bir yıl olacaktır. 2007 yılında Sabancı Holding ve şirketlerinde istihdam edilen çalışan sayısı 50 bini geçecektir.''

Güler Sabancı, holdingin ana iş kollarından biri olan Gıda ve Perakendecilik Grubunun 2006 yılı sonunda kombine rakamlarla 3,6 milyar YTL, Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grubunun kombine cirosunun ise 3,5 milyar YTL düzeyinde olmasını tahmin ettiklerini kaydetti.

Çimentoda yıl sonunda kombine cironun 1,1 milyar YTL'nin üzerinde çıkmasını beklediklerini aktaran Sabancı, Kimya ve Dış Ticaret Grubunda ise 2,5 milyar YTL seviyesinde kombine ciro öngördüklerini belirtti.Kategori : EKONOMİ