Devrim yaratan otomobil!

Devrim yaratan otomobil!
General Motors'un yeni geliştirdiği elektrikli otomobil Chevrolet Volt, 1 litre benzinle 40 kilometre gidiyor...Abone ol

Seri ürettiği EV-1 adlı elektrikli otomobilin üretimini 10 yıl önce durdurmakla suçlanan dünyanın en büyük otomobil üreticisi General Motors (GM), yeni geliştirdiği elektrikli aracı, bugün ABD’nin Detroit kentinde başlayan otomobil fuarında tanıtmaya hazırlanıyor.

GM mühendislerinin geliştirdiği "E-Flex" adlı teknolojiy mide baypası i kullanan Chevrolet Volt’un, gücünü lityum-iyon bataryalarından alan ve bir dolduruşta 65 kilometreden fazla yol kat eden bir elektrikli motoru bulunuyor.

Bunun yanı sıra aracın yoluna devam edebilmesi ve bataryalarını doldurmaya yarayan bir litrelik 3 silindirli bir benzinli motora sahip bulunan Volt, ayrıca elektrik prizine takılarak 6,5 saatte şarj edilebiliyor.

Ancak aracın seri üretimine geçilmesi için batarya teknolojisinin yeterince gelişmediğini açıklayan GM yetkilileri, bu alanda yeterli gelişme sağlandıktan sonra üretilmeye başlanacak Volt’un kent içi ulaşımda bir litre benzinle 40 kilometreden fazla yol alabileceğini belirttiler.

4 yolcu taşıyabilen ve 1024 km menzili bulunan melez motorlu araç, teknolojisiyle Toyota Prius gibi melez motorlu diğer çevreci araçlardan ayrılıyor. Diğer araçlar kısa uzaklıkları batarya gücü ile ve uzun yolculukları benzinli motoru kullanarak yaparken, Volt’un benzinli motoru tekerleklere bağlı bulunmuyor. 3 silindirli motor sadece bataryaları doldurmaya yarayan kilovatlık jeneratörü çalıştırıyor. E-Flex adı verilen sistemle çalışan elektrikli motor, aracın ön tekerleklerini çeviren 160 beygir güç üretiyor. Yılda 2 bin litreye yakın yakıt tasarrufu sağlayacağı hesap edilen Volt’un elektrik gideriyle birlikte yıllık yakıt masrafının 900 dolar civarında olması bekleniyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ