Saddamın idamına tepkiler

Saddamın idamına tepkiler
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam cezasının infazına Uluslararası Af Örgütü tepki gösterdi.Abone ol

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam cezasının infazının gerçekleştirilmesinin ardından insan hakları kuruluşlarınca yapılan açıklamalarda, idamın uygulanması Ледокол eleştirildi.

Uluslararası Af Örgütünün ABD şubesi İcra Direktörü Larry, Cox, ''Saddam Hüseyin'in aceleyle idam edilmesi yanlış'' dedi. Human Right Watch (İnsan Hakları İzleme) kuruluşunun Direktörü Richard Dicker da ''Bir hükümetin insan haklarına olan bağlılığı, o hakları en kötü ihlal edenlere karşı nasıl davrandığıyla ölçülür. Tarih, çok hatalı görülen bu davayı ve bu idamı sert bir şekilde değerlendirecek'' ifadelerini kullandı.

Düşünce kuruluşu Rand Corporation'ın siyasi uzmanı Seth Jones ise Saddam Hüseyin'in idamının, uzun dönemde Irak'taki şiddetin dozunda büyük bir değişikliğe yol açmayacağını savundu. Jones, ''Bu idamın, intikam amaçlı bazı öldürmelere yol açacağını sanıyorum. Ancak Irak'taki direnişin gerisinde o kadar çok etken var ki, bunun uzun vadede büyük bir etkisi olacağını düşünüyorum''dedi.Kategori : DÜNYA