İşte kene alarmı verilen 20 il

İşte kene alarmı verilen 20 il
Son günlerde artan kenen ölümleri bakanlığı harekete geçirdi. İşte Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği en riskli 20 il!Abone ol

Sağlık Bakanlığı, havaların ısınmasıyla görülmeye başlanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı 20 riskli ilde ''seferberlik'' ilan etti. 20 il riskli bölge olarak belirlendi. O iller de açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu riskli bölgeleri tek tek açıkladı.

TÜBİTAK'ın Türkiye'yi dolaşarak belirlediği
KENE türlerinin fotoğrafları
Buna göre 20 riskli il bulunuyor. Bu iller şunlar;

*TOKAT                       *SİVAS
*YOZGAT                     ניתוח מיני מעקף קיבה בטורקיה *AMASYA
*KASTAMONU              *ÇANKIRI
*ARTVİN                     *ERZURUM
*ERZİNCAN                 *ARDAHAN
*SAMSUN                    *BOLU
*KARABÜK                  *GİRESUN
*BİNGÖL                     *TUNCELİ
*ORDU                        *ÇORUM
*GÜMÜŞHANE              *BAYBURT

RİSKLİ KÖYLER

Bu illerin sınırları içindeki köyler de risk açısından üç bölgeye ayrıldı. Birinci riskli bölgede bugüne kadar vaka çıkan 3 bine yakın köy var. İkinci riskli bölgede bunlara komşu köyler, üçüncü riskli bölgede ise diğerleri yer alıyor. 300 bin hanenin bulunduğu ve 1,5 milyon kişinin yaşadığı birinci riskli bölgedeki köylerde, yoğun bir eğitim programı başlatılacak. Bu köylerde 10 günde 10 bin sağlık personeliyle adeta seferberlik uygulanacak.

KENE EĞİTİM SETLERİ DAĞITILACAK

Birinci derece riskli bölgedeki bu yerlerde 7 yaşından büyük herkese içinde bir çift eldiven, kene çıkarma kartı ve broşürün bulunduğu kene koruma ve eğitim setleri dağıtılacak. Ayrıca uzmanlar tarafından 15'er günlük aralarla 3'er kez eğitim de verilecek.

İkinci derece riskli bölgelerde yüz yüze, üçüncü derece riskli bölgelerde de okul, cami ve köy kahvesi gibi yerlerde toplu eğitimler verilecek.

HAYVANLAR İÇİN DE ÖNLEM ALINDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile riskli illerdeki besi hayvanlarının ilaçlanması için de çalışma yürütülüyor. Kene popülasyonunun azaltılmasına yönelik bu çalışma kapsamında söz konusu hayvanlar üç haftada bir olmak üzere toplam dört kez aşılanacak.

AĞIR VAKALAR GELİYOR

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, bakanlığın bu yıl KKKA hastalığına karşı yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
KKKA vakalarının bu yıl daha erken görülmeye başlandığını, şimdiye kadar 180 vakadan 18'inin hayatını kaybettiğini bildiren Torunoğlu, ''Sezon başında hafif vakalar sağlık kurumlarına başvurmuyor. Daha ağır vakalar başvuruyor, ölümler de zaten bunlar arasından görülüyor. Bu yüzden sayı yüksek gibi gözüküyor, ama zamanla her yıl gibi trendine giriyor'' diye konuştu.Kategori : GÜNCEL