İşsizlik ödeneği artırılıyor

İşsizlik ödeneği artırılıyor
İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlere ödenen işsizlik ödeneği miktarlarının artırılacağı açıklandı.Abone olÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu'nun talimatıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu'nda başlatılan İşsizlik Sigortası Kanunu'nda değişiklik çalışmaları tamamlandı.

Bu çalışmalar sonucunda, belli bir süre çalışarak işsiz kalanların türkiye'de saç ekimi İşsizlik Sigortası Fonu'ndan daha kolay şekilde yararlandırılmaları amacıyla, hak ediş koşullarının yumuşatılması ve ödenek miktarının yüzde 150'ye varan oranda arttırılmasına dönük yeni bir yasa taslağı hazırlandı.

Mevcut durumda işsizlik ödeneği, iş akdi feshedilen kişinin son 4 aylık prime esas kazancının yüzde 50'si olarak hesaplanıyor. Bu şekilde belirlenen işsizlik ödeneği miktarı da aylık asgari ücretin netini geçemiyor.

Taslağa göre, sigortaya tabi son 4 aylık prime esas kazançla ilgili yüzde 50'lik oran, yüzde 70'e çıkarılıyor. Hesaplanan işsizlik ödeneği tutarının da asgari ücretin yüzde 150'sine kadar yükselmesinin yolu açılıyor.

PRİM ÖDEME GÜN SAYISI DÜŞÜYOR

İşsizlik sigortasından yararlanmak için gerekli prim ödeme gün sayısı 60 ile 90 gün arasında azaltılıyor. Buna göre, 180 gün işsizlik ödeneği almak için 600 gün yerine 510 gün prim ödenecek. 240 gün işsizlik parasına hak kazanmak için 900 gün yerine 810 gün, 300 gün işsizlik parası için de 1.080 gün yerine 1.020 gün prim ödenmesi yeterli olacak.


Kategori : EKONOMİ