Saddam için yas çadırı

Saddam için yas çadırı
Önceki gün infaz edilen Irak'ın devrik lideri Saddam için doğduğu yer olan Tikrit'te birçok yas çadırı kuruldu.Abone ol

Tikrit'teki AFP muhabiri, kentin birçok yerinde kurulan çadırlarda Kur'an-ı Kerim okunduğunu, kente araçlarla girişlerin hala kapalı olduğunu bildirdi. İnsanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle asılan Saddam Hüseyin, Tikrit yakınlarındaki doğduğu köy Avca'da dün topr halı yıkama programı ağa verilmişti.

GÖSTERİLER

Öte yandan, yüzlerce Saddam Hüseyin yanlısının Tikrit yakınlarındaki El Dur'da gösteri düzenlediği bildirildi. Çoğu silahlı oldukları belirtilen göstericilerin, "Biz Baas mensuplarıyız" diye bağırdıkları belirtildi.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göstericilerin, üzerinde "Şehit ve kahraman" yazan, geleneksel Arap kıyafeti içindeki Saddam Hüseyin resimleri ile Irak bayrağı taşıdıkları ifade edildi. Göstericilerden 27 yaşındaki Luay Taih, "Saddam ölmedi, kalbimizde yaşıyor. Buraya, Saddam'ı asmaya cüret eden Irak hükümetini kınamaya geldik" dedi.

Kendini "Saddam savaşçısı" olarak tanıtan bir gösterici de, "Bizler, (Başbakan Nuri El) Maliki ve Irak hükümetini kınamak için mücahitleri, İslam ordusunu, Baas partisini temsil ediyoruz" dedi. Göstericiler, radikal Şii lider Mukteda Sadr için "korkak", Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi lideri Abdülaziz El Hekim için de "işgalci hesabına çalışan hain" nitelemesinde bulundu. Saddam Hüseyin iktidarında tek parti olan Baas partisi, 2003'de rejimin düşmesiyle kapatılmıştı. Gösteri sırasında, güvenlik gücünün ortada görünmediği belirtildi.Kategori : DÜNYA