Hem cana hem keseye zarar

Hem cana hem keseye zarar
Sigaranın, erken teşhis ile yaşam süresini uzatmak amacıyla yaptırılan check-up'ın maliyetini de artırdığı anlaşıldı.Abone ol

Sigaranın, hastalıkların erken tanısı ile yaşam süresini uzatmak ve kalitesini artırmak amacıyla yaptırılan check-up'ın maliyetini de artırdığı halı yıkama programı bildirildi.

Adana'daki bir görüntüleme merkezi, check-up'ın maliyetini sigara içenler ile içmeyenler için ayrı şekilde uyguluyor. ''Hem cana hem keseye'' zararlı olduğu bilinmesine rağmen sigara içmeye devam eden tiryakiler, check-up için, içmeyenlere göre yüzde 16 daha fazla ücret ödüyor.

Merkezin uyguladığı tarifeye göre, sigara içmeyen 35 yaş altı kadın ve erkekler 280 YTL, 35 yaş üstü erkekler 310, 35 yaş üstü kadınlar ise 340 YTL ödüyor. 35 yaşın üzerinde olan ve sigara içen erkeklerin check-up ücreti 360, kadınların ise 390 YTL olduğu belirtildi.

Yetkililer, sigara içen erkeklerde check-up ücretlerinin yüksek olmasının ekstradan yapılan akciğer tomografisi, kadınlarda ise akciğer tomografisinin yanı sıra mamaografi ve meme ultrasonografisinden kaynaklandığını bildirdiler.Kategori : SAĞLIK