Almanya resmen Dönem Başkanı

Almanya resmen Dönem Başkanı
Almanya, yeni yılla birlikte 6 aylık AB Dönem Başkanlığını Finlandiya'dan devraldı.Abone ol

Almanya'nın Dönem Başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, AB'nin ancak vatandaşlara bir perspektif sunması halinde güçlü kalabileceğini belirtti.

Merkel, bugünden itibaren Almanya'nın 52 kentinde bir bilgilendirme turu başlattıklarını, bununla vatandaşları AB hakkında daha çok bilgilendirmek istediklerini kaydetti.

Bu yılın Avrupa'nın birliği bölgesel zeyıflama çerkezköy düşüncesinin 50. yıl dönümü olduğunu belirten Merkel, 25 Mart 2007'de Berlin'de resmi olmayan bir AB zirvesiyle yıl dönümünün kutlanacağını bildirdi.

Merkel, AB'nin bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu, bunun için Avrupalı ortaklarla görüşmeler yapacaklarını ve bu görüşmeler sonucunda AB Anayasasının oluşmasına yönelik bir hareket planı hazırlamak istediklerini ifade etti.

Almanya Başbakanı, ülkesinin ilk kez kendisinden sonra gelen dönem başkanları Portekiz ve Slovenya ile "üçlü bir başkanlık anlayışı" içinde birlikte çalışacağını ve böylece gelecek 18 ayda sorunları çözmek için bir süreklilik sağlayacaklarını ifade etti.

Almanya'nın AB Dönem Başkanlığı boyunca yapacağı resmi etkinliklerden bazıları şöyle:

Başbakan Merkel, 17 Ocak'ta Strasbourg'da Avrupa Parlamentosuna Dönem Başkanlığı programını sunacak.

Brüksel'de 8-9 Mart tarihlerinde yapılacak AB zirvesinde enerji politikaları kararlaştırılacak.

Berlin'de 25 Mart tarihinde resmi olmayan bir AB zirvesi düzenlenerek AB'nin 50. kuruluş yıl dönümü kutlanacak.

21-22 Haziran tarihlerinde Brüksel'de yapılacak AB zirvesinde AB anayasası için hareket planı belirlenecek.

Almanya'nın AB Dönem Başkanlığı 30 Haziran 2007'de son bulacak ve bu görevi Portekiz üstlenecek.

Almanya, AB Dönem Başkanlığının yanı sıra en çok sanayileşmiş 8 ülkeyi bir araya getiren G-8'in Dönem Başkanlığını da üstlendi. G-8 Dönem Başkanlığı bir yıl boyunca Almanya tarafından yürütülecek.Kategori : DÜNYA