Cep telefonları tarihin tanığı

Cep telefonları tarihin tanığı
Cep telefonları iletişimi sağlamanın ötesine geçti. Bu teknoloji harikaları artık tarihe de tanıklık ediyor..Abone ol

Saddam Hüseyin'in cep telefonuyla çekilmiş idam görüntülerinin internete sızması, bu kameralı cihazların hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığını bir kez daha gündeme getirdi.

2000 yılında piyasaya sürülen kameralı cep telefonları artık sadece gündelik hayatın güzel anlarını ölümsüzleştirmekle kalmıyor, Saddam Hüseyin'in idamı gibi tarihi anları da tüm dünyaya sunuyor.
sanal market r>İngiltere'nin başkenti Londra'da
Temmuz 2005'te gerçekleşen metro saldırısından, Güney Asya'da Aralık 2004'te meydana gelen tsunami felaketine kadar son yıllarda pek çok önemli olay cep telefonu görüntüleriyle izleyiciye aktarıldı.

Saddam Hüseyin'in idamı:
Irak'ın devrik lideri Saddam'ın 30 Aralık 2006'da gerçekleşem idamının cep telefonuyla çekilen görüntülerin kalitesi yüksek olmasa da bu görüntüler tarihe bir anlamda damgasını vurdu.

Londra saldırıları:
İngiltere'nin başkenti Londra'yı Temmuz 2005'te vuran bombalı saldırılara ait cep telefonuyla çekilmiş görüntüler olayların aydınlatılması çalışmalarında önemli rol oynadı. Metrodaki bombalı saldırı sonrasında yaşanan kargaşa ve panik havası, cep telefonu kamerası olmasaydı hiçbir zaman görülemeyecekti.

Tsunami felaketi:
Aralık 2004'te Güneydoğu Asya'daki tsunami felaketinin büyüklüğü de yine olay sırasında çekilen cep telefonu görüntüleriyle duyuruldu.

Ünlülerin başını ağrıtabiliyor
Medyada, cep telefonu kameralarıyla çekilen görüntüler sadece tarihi anlara tanıklık etmekle kalmıyor. Bu kamera görüntüleri zaman zaman özellikle ünlü kişilerin başını ağrıtabilecek türden görüntülere de tanıklık ediyor.

Bu örneklerden biri de Türkiye'de de izlenen Seinfeld dizisinde 'Cosmo Kramer' karakterini canlandıran Amerikalı aktör Michael Richards'a ait. Richards'ın gösterisi sırasında bir izleyiciye ırkçı hakaretler yağdırdığı anlar da cep telefonu kameraları aracılığıyla medyada yer aldı.

Kaynak: MilliyetKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ